Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego

w Augustowie

Diecezja Białostocko-Gdańska, Dekanat Sokólski

Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego

w Augustowie

Diecezja Białostocko-Gdańska, Dekanat Sokólski

Najnowsze informacje

Święto Augustowskiej Ikony Matki Bożej - relacja

15 września 2014 | ks. Marek Kozłowski

W niedzielę, 14 września 2014 r. obchodziliśmy święto Augustowskiej Ikony Bogarodzicy. Równo 100 lat temu, w nocy z 13 na 14 września 1914 r. w lasach Augustowskich Przenajświętsza Bogarodzica objawiła się prawosławnym żołnierzom.

Z tej okazji do naszej cerkwi przybyła duża (150x90 cm) ikona "Augustowskie Zwycięstwo" napisana w Petersburgu, a oświęcona w Kronsztadzie, jako ofiara dla naszej parafii. Przywiózł ją ks. Gienadij Biełowołow - proboszcz parafii św. Jana Teologa w Petersburgu wraz z grupą 7 pielgrzymów.

Uroczystości świąteczne rozpoczęły się w Suwałkach o godz. 9:00 molebnem z małym poświęceniem wody. Świętą Liturgię o 10:00 celebrowało sześciu duchownych. Przewodniczył dziekan okręgu sokólskiego ks. Włodzimierz Misiejuk, uczestniczyli też ks. Gienadij, ks. Mikołaj z Białegostoku, ks. Marek Kozłowski z Augustowa, ks. Michał Czykwin z Białegostoku i ks. Łukasz Ławreszuk - proboszcz suwalskiej parafii. Na święto do Suwałk przybyła autokarem grupa pielgrzymów Bractwa św. Mikołaja w Białymstoku. Po Liturgii odsłużono molebien z krestnym chodem wokół cerkwi Wszystkich Świętych.

Następnie uroczystości przeniosły się do oddalonego o 30 km Augustowa. Tu o godz. 13:30 na placu przy ul. Mazurskiej przeznaczonym pod budowę nowej cerkwi odsłużony został uroczysty molebien wraz z akatystem przed Ikoną Augustowsiej Bogarodzicy, w którym uczestniczył również ks. Anatol Konach z Białegostoku. Została tu poświęcona nowa nieduża ikona Augustowskiej Bogarodzicy napisana specjalnie na tą uroczystość dzięki ofiarności wiernych augustowskiej parafii. W modlitwie uczestniczyło ponad 100 osób. Po akatyście wszyscy udali się na wspólny posiłek. Na koniec uroczystości świątecznych obie ikony trafiły do naszej cerkwi.

Mamy nadzieję, że to święto i nowe ikony, przed którymi będziemy wznosić swe modlitwy do Przenajświętszej Bogarodzicy, pomogą w realizacji planów budowy nowej cerkwi.

Więcej o parafii w Petersburgu, z której przyjechała ikona: leushino.ru

O ikone również tu http://otets-gennadiy.livejournal.com/183081.html

Foto i wideo: http://otets-gennadiy.livejournal.com/178467.html

Wróć