Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego

w Augustowie

Diecezja Białostocko-Gdańska, Dekanat Sokólski

Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego

w Augustowie

Diecezja Białostocko-Gdańska, Dekanat Sokólski

Najnowsze informacje

Święto parafialne w 2015 roku

26 maja 2015 | ks. Marek Kozłowski

W tym roku (2015) Wniebowstąpienie Pańskie wypadło w czwartek, 21 maja w dniu święta ap. Jana Teologa, a jest to dzień patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tego powodu święto parafialne obchodziliśmy w niedzielę, 24 maja.

Uroczystości świąteczne o godz. 9:00 rozpoczął ks. Piotr Omelczuk z Jaczna odprawiając molebien z małym poświęceniem wody. Następnie była sprawowana Boska Liturgia przez przybyłe duchowieństwo: ks. Justyna Jaroszuka z Sokółki, ks. Adriana Charytoniuka z Samogródu i ks. Piotra. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Piotr pouczając zebranych, by żyjąc nie skupiać się na niewątpliwie istotnych celach doczesnych, lecz przede wszystkim dążyć do tego najważniejszego, czyli zbawienia.

Po Liturgii odsłużony został na środku cerkwi uroczysty świąteczny molebien z czytaniem Ewangelii i śpiewem Mnogaja Leta za władze cerkiewne, państwowe oraz naszą parafię. Na zakończenie proboszcz podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę. Przypomniał też krótko historię parafii i to, że w tym roku mija 30 lat od wyświęcenia budynku, w którym mieści się obecnie cerkiew. W 1985 roku 26 maja ówczesny Biskup Białostocki i Gdański Sawa poprzez poświęcenie wodą święconą wyświęcił budynek na tymczasową kaplicę parafialną. W tym też dniu była odsłużona w Augustowie przez władykę Sawę Boska Liturgia, w której uczestniczyło około 300 osób.

Po nabożeństwach duchowieństwo oraz przybyli goście udali się na skromny poczęstunek przedłużając radość święta. Mamy nadzieję, że tymczasowość świątyni jak najszybciej dobiegnie końca i parafia nasza będzie się cieszyć z wybudowania nowej cerkwi.

Prosimy też wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe budowy nowej świątyni mając nadzieję, że może jeszcze w tym roku uda się nam rozpocząć prace budowlane przy nowej świątyni.

Bank Spółdzielczy w Sokółce
Nr konta: 32 8093 0000 0030 4498 2000 0010

Za każdą ofiarę Spasi Hospodi, Bóg zapłać.

O święcie można przeczytać oraz obejrzeć zdjęcia na stronie dekanalnej: cerkiew-sokolka.pl

Wróć