Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego

w Augustowie

Diecezja Białostocko-Gdańska, Dekanat Sokólski

Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego

w Augustowie

Diecezja Białostocko-Gdańska, Dekanat Sokólski

Najnowsze informacje

Święto parafialne 2019

9 czerwca 2019 | Marek Kozłowski

9 czerwca obchodziliśmy w naszej cerkwi uroczystości święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które choć przypadające na miniony czwartek, tradycyjnie już celebrowaliśmy w następującą świąteczną niedzielę.

Uroczystości rozpoczęły się Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym celebrowano Boską Liturgię. Nabożeństwu przewodniczył dziekan okręgu sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk w asyście ks. Piotra Charytoniuka, ks. Mirosława Łuciuka, ks. Adriana Charytoniuka, ks. Piotra Hanczaruka oraz ks. Michała Fiedziukiewicza. Zakończywszy Liturgię, duchowni odsłużyli także uroczysty świąteczny molebien.

W duchowym pouczeniu o. Włodzimierz, nawiązując do istoty i znaczenia święta Wniebowstąpienia Pańskiego, odniósł się do codzienności życia parafii i trudów związanych z budową cerkwi.

- Serdecznie pozdrawiam was wszystkich bracia i siostry z dniem patronalnym waszej parafii, na razie jeszcze w tej świątyni, miejmy nadzieję, że wkrótce będziemy w innych warunkach świętować (...). Chrystus wzniósł się na niebo nie po to, by zostawić swoich uczniów. On dał im radość mówiąc: "Nie bójcie się, ja wam Ducha Świętego pocieszyciela poślę. Ja pójdę, ale wy nie zostaniecie sami". Tak i wy nie zostajecie sami, gdyż okazuje się, iż znajdują się dobrzy ludzie, którzy wspomagają ze wszystkich stron waszą budowę. Miejmy nadzieję - jeszcze raz to powtarzam i to moje serdeczne życzenie, żeby za rok spotkać się na nowym miejscu modlitwy i tam chwalić Najwyższego za wszystkie łaski i wszystkich dobrych ludzi - pouczał.

- Dziękuje ojcze, niech te życzenia się spełnią. Dziś jeszcze nie możemy się tam modlić, jednak mury świątyni rosną. Mam nadzieję, że może jeszcze nie w pełnych warunkach wyświęconej cerkwi, ale za rok będziemy się mogli spotkać już tam. Powinniśmy ukończyć już ściany i dach, a jeśli dobrze pójdzie to nakryjemy także kopułę. Chciałbym podziękować ojcom za dzisiejszą modlitwę i pozdrawiam wszystkich z radością święta Wniebowstąpienia - powiedział z kolei proboszcz ks. Marek.

- Dzięki akcji "Wspólne dzieło" udało się nam zebrać 360 tys. zł. Jest to bardzo duża suma - ponad 3,5 tys. wpłat. Jako że akcja wspólnego dzieła trwa cały rok, mam nadzieję, że finalnie uda się nam zebrać kwotę niezbędną do dokończenia rozpoczętych obecnie prac, czyli około 500 tys. Cieszymy się, iż wpłaty nadal wpływają. Spisaliśmy ponad 11,5 tys. imion ofiarodawców. Te imiona zostały w modlitwie odczytane podczas Liturgii. Wszystkim ofiarodawcom z całego serca dziękuje - powiedział o. Marek, podsumowując akcję.

Dalsze prace przy budowie cerkwi uzależnione są nie tylko od zaplanowanego ze sztuką budowlaną harmonogramu, ale też od Opatrzności Bożej, sprzyjającej pogody oraz możliwości finansowych. I tu właśnie nieocenione jest wsparcie ludzi dobrej woli. Zapraszamy zatem wszystkich, komu bliskie jest prawosławie, do wspierania budowy cerkwi w Augustowie. Niewątpliwie wielu z nas odwiedzając to piękne miasto i wypoczywając nad krystalicznymi jeziorami czy urokliwym kanałem, zechce choć na chwilę się wyciszyć i pomodlić w nowopowstającej świątyni, a w niedzielny poranek, podczas Boskiej Liturgii, przystąpić do sakramentu Eucharystii. Ofiarując swoją cegiełkę napełnimy radością nie tylko swoje serca lecz serca wszystkich obcujących z Bogiem w augustowskiej cerkwi.

Bank Spółdzielczy w Sokółce

Nr konta: 32 8093 0000 0030 4498 2000 0010
Za każdą ofiarę serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać.

 cerkiew-sokolka.pl, Adam Matyszczyk

Wróć